Ile kosztuje
harcerstwo?
Składka członkowska
Podstawowa składka członkowska ZHP jest to dobrowolna wpłata pieniężna, świadczona regularnie przez członków ZHP w wysokości i terminach określonych przez Radę Naczelną ZHP. Warto podkreślić kwestię użytego powyżej słowa dobrowolność. Sama przynależność do ZHP jest dobrowolna. Jednak jeśli zostanie już złożona deklaracja członkowska, czyli wyrażanie woli wstąpienia do ZHP, tym samym przyjmuje się zasady obowiązujące w organizacji. W związku z tym, opłacenie podstawowej składki członkowskiej ZHP staje się przymusowe, ponieważ jest to jeden ze statutowych obowiązków członka ZHP.
Składkę tworzą:
– część należna Głównej Kwaterze ZHP
– część należna chorągwiom, hufcom i podstawowym jednostkom organizacyjnym
Dla naszego szczepu składka za cały rok wynosi 85 zł/kwartał [340 zł rocznie].
Na co
są wykorzystywane składki?
Z części należnej dla hufców i chorągwi: na kursy, warsztaty, szkolenia, pomoce dydaktyczne dla drużyn oraz koszty administracyjne.
Z części należnej dla Głównej Kwatery ZHP: na pokrycie składek członkowskich w międzynarodowych organizacjach skautowych, pokrycie kosztów administracyjnych, kursy, warsztaty, szkolenia oraz pomoce dydaktyczne.
Dzięki dofinansowaniom, płacona składka zwraca się nawet kilkakrotnie i to – w czasie rzeczywistym, ponieważ z pozyskanych pieniędzy korzyści odczuwa każdy członek drużyny.
Składkę należy wpłacić do 20 dnia kwartału, odpowiednio:
20 stycznia 2025 r.
20 kwietnia 2025 r.
20 lipca 2025 r.
20 października 2025 r.
LUB
w pierwszym kwartale za cały rok z góry.
Płatności należy dokonać przelewem na poniższe dane:
Nr konta: 86 1140 1010 0000 3912 3300 1006
mBank
Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Krakowska
ul. Karmelicka 31, 31-131 Kraków
NIP: 676-234-15-99
W tytule prosimy wpisać: Składka członkowska „imię i nazwisko dziecka, nr kwartału”
Dodatkowe składki zadaniowe – koszt rajdów, biwaków itp.
Rajdy i biwaki harcerskie to trwające kilka dni wyjazdy, które w ciągu roku pozwalają na uatrakcyjnienie realizowanego programu. Zwiększają one możliwości na praktyczne wykorzystanie wiedzy zdobywanej na zbiórkach. Rajdy i biwaki są jednym z najlepszych sposobów na zintegrowanie drużyny, a co za tym idzie – polepszenie komfortu pracy i rozwoju każdego harcerza.
Koszt biwaków trwających 2-3 dni wynosi w okolicach 100 zł